Henrik Munk Hansen Jyderup i selskab med Mathijs Heuten NL i Peugeot 106 til start i byen Lübbecke i et generelt velorganiseret og tilgængeligt rally under nok de bedste vejrforhold man kunne tænke sig for årstiden . Mathijs var ny i højrestolen (og den 18. Hollandske til dato !) frisk på udfordingen med "notes in Danglish" og efter en weekend med stort set hele følelsesregisteret i brug kunne holdet rulle i mål efter ca. 140 km WP/SS fordelt på 14 prøver ,nogle også efter solnedgang . EN stor tak til alle der allerede har skrevet om os - vi blev 1.er , 2.er pt.3.er 22.er/29.er og alle "korrekte" - forklaring følger : 1. I klassen .Idet vi skulle køre i mål efter mørkets frembrud blev blev vi mødt af mand i "Media" vest fra ADAC der udbad sig et interview og gratulerede med 2. Pladsen . ?? Således var vi blevet 2.er af deltagerne i "Nationals" , dèt af 7 mesterskaber i DRM som vi kan deltage i - på dagen .Endvidere var vi dermed på en aktuel 3. Plads i DRM "Nationals" . 22./29. Gen . Afhænger af om man medregner elbiler i generalklassementet .
Tak til alle rallyfans - pointstatus i DRM "Nationals" er allerede offentliggjort (nogle gange før end man er kommet hjem !).
Til dem der "bare" er til rally men gerne vil se nogle "video`s" så er der masser på vej.
Tidligere i år blev Saarland pfalz rallye aflyst grundet tørke/brandfare , Ny dato har medført at hele 3 store DRM løb i en kort periode umuliggør det for Henrik Munk Hansen`s "works" team at deltage i alle og hvad der KAN lade sig gøre arbejdes der på.
Henrik Munk Hansen