ADAC Cimbern Rallye 2020 
 Foreløbig dansk deltagerliste (2 pladser tilbage)

Kører 2. kører Bilmærke Bilmodel Klasse Klub kører Klub 2. kører
Anders Kirkeby Hansen Poul Kjær Ford Fiesta DM1 HAMK  MKK
Brian Madsen Cecilie Madsen Renault Twingo 2 DM1 VOM VOM
Christian André Lykke Falck Christensen Niels Bjerre Peugeot

106

DM1 MNJ MNJ
Henrik Kristensen Mikkel Kristensen ford fista DM1 RAS RAS
Kim Abildgaard Martin Kristensen Peugeot

106

DM1 HAS HAS
Mikkel Njor Johnni Bragenholt Christensen Suzuki Swift Sport DM1 LOMS MNJ
Oliver Saust Peter Holm Rasmussen Opel Adam DM1 ASKH ASKH
Tage Bo Jensen Michael Sahl Christensen Citroën DS3R1 DM1 HAMK ASKH
Casper Olsen Mikkel Krarup Hansen Opel Corsa DM2 SAS ASKH
Gert Marboe Michael Gammelgaard Citroen DS3 DM2 ASKH ASKH
Jan Jacobsen Henning Kristensen Opel Corsa DM2 HAS LOMS
Louis Melgaard Sørensen Finn Christiansen Peugeot 207 RC DM2 HAK HAK
Michael Ladefoged Jakob Truelsen Ford Fiesta ST DM2 ROMK ROMK
Allan Kirkegaard Nielsen Anja Søndergaard Suzuki Swift Kit Car DM3 KOMO HAK
Bent Sommer Andersen Søren Andersen Peugeot 106 Rallye DM3 KDAK/F KDAK/F
Jacob Lund Madsen Line Nedergaard Suzuki SWIFT DM3 KOMO MNJ
Kent Søgaard Andersen Svend Erik Hedevang Honda Civic EK4 DM3 VOM IMK
Klaus Damm Kristiansen Christian Mink Opel ADAM Cup DM3 KDAK/F KDAK/F
Michael Piil Gøttrup Lars Caspersen Citroen C2 VTS DM3 HAMK ASKH
Tom Møller Kjeldsen John Dreyer Sørensen Seat Ibiza DM3 RAS RAS
Anders Rygaard Mathias Asmund Bøgeholm Opel Adam R2 DM4 SAS SAS
Casper Venning Michael Schnor Renault Twingo R2 DM4 KDAK/F KDAK/F
Casper Algren Jensen Jesper Rasmussen Opel ADAM Cup DM4 KDAK/F KDAK/F
Frank Nielsen Per Brodersen CITROEN C2 R2MAX DM4 HAMK DRC
Jens Chr Pilgaard Asger Kvist Ford Fiesta R2T DM4 SOMS SOMS
Jesper Thorsted Jensen Peter Kristian Lyngs Opel Adam cup DM4 KDAK/F KOM
Kasper Nyman Andersen Claus Kammersgaard Skoda Fabia R2 DM4 DRC GMK
Mathias Christiansen Camilla Hannah Jensen Peugeot

208

DM4 SAS SAS
Mats Andersson   Opel Adam R2 DM4    
Michael Sørensen Erik Kristensen Opel Adam DM4 GMK GMK
Michael Broberg Sørensen Mette Jensen Opel Adam Cup DM4 KOM KOM
Rasmus Sørensen Heidi Knudsen Peugeot 208 R2 DM4 DRC DRC
Sebastian Heger Magnussen Mathilde Ladefoged   ADAM R2 DM4 ASKH ROMK
Alex Siersbæk Rikke Pajbjerg Peugeot RCZ DM5 IMK IMK
Carsten Jensen Michael Fasterholdt Renualt Clio r3t DM5 HAS GMK
Jens-Ole Jensen Lars Tinghøj Gundersen VW Polo DM5 VOM GMK
John Benn Frederiksen Thomas Holm Hansen BMW Compact DM5 ASKH ASKH
Kim Boisen Louise Christiansen BMW M1 DM5 VOM KDAK/F
Rene Pallesen Annette Lorensen Honda Civic Type R DM5 GMK GMK
Steen Christensen Jørgen Siggaard Nielsen Opel Kadett GSi DM5 MMS MMS
Torben Sørensen Henrik Petersen Renault Clio R3 Maxi Evo DM5 RAS RAS
Jan Petersen Jeannette Andersson Kvick Polo S2000 VW DM6 MNJ MNJ
Jesper Bisted Arly Larsen Ford Fiesta S2000 DM6 SAS SAS
Mikkel Therkildsen Schlüter Lars Kjærsgaard Basse Mitsubishi EVO 9 DM6 RAS RAS
Nicki Aagaard Johansen Mie Aagaard Johansen Mitsubishi EVO 8 DM6 VMS VMS
Søren Rosenlund Jensen Lasse Svendsen Mitsubishi Lancer EVO9 DM6 RAS AAS
Steen Johansen Claus Amstrup Skoda Fabia S2000 DM6 KOA GMK
Esben Hegelund Karsten Isaksen Skoda R5 evo DM9 RAS KAC
Ib Kragh Ditte Kammersgaard Skoda Fabia R5 DM9 RAS VOM
Kenneth Madsen Mette Felthaus Suzuki Swift R+ DM9 KOMO VMS
Kim Madsen Line Lykke Jensen Peugeot 208 T16 DM9 DRC  
Kristian Poulsen Ole R. Frederiksen VW Polo R5 DM9 VMK VAS
Marco Gersager Carina Møller Skoda Fabia R5 DM9 DRC FAMA
Martin Johansen Finn Thomsen Peugeot 208 R5 DM9 VOM VOM
Michael Ted McBride Sabrina Murmann Sørensen Peugeot 208T16 DM9 BMC RAS
Ole Poulsen Henning Friborg Skoda Fabia R5 DM9 VMK KOM
Arne Lillelund Erik Christensen Toyota Starlet DM11 MMS LOMS
Poul Pape Juel Jensen Ricky Bristol Morris Cooper S DM11 ASKH ASKH
Henning Christoffersen René Christoffersen VW Golf I Gr 2 DM12 ASKH ASKH
Heino Mejer Bo Mølgaard Jensen Volvo 242 Turbo DM14 HAMK HAMK
Kurt Mejer Vagn Åge Hansen Volvo 240 Turbo DM14 HAMK GMK
Jens Møibæk Christian Fisker Volvo

240

DM15 MMS HAMK
Niels Jørgen Jørgensen Julie Matthiesen Opel Manta B I200 Evo 10 DM15 VOM VOM
Tom Lindstrøm Petersen Annette Saron Volvo

244

DM15 HAMK DRC
Erik Borel Ole Hansen OPEL kadett gsi16v DM16 DRC BMC
Jan H. Jørgensen André Dahl Renault Clio Williams DM16 VOM VOM
Jesper Nielsen Kristian Flensbak Jørgensen Peugeot

106 

DM16 KDAK/F KDAK/F
Rolf Trap Hillers Casper Nexø Andersen BMW M3 DM16 ASKH ASKH

Tysk deltagetliste (fuldtegnet)

lfd. Nr Klasse Teilnehmer Fahrzeug
Bew: ADAC Schleswig-Holstein
1 NC1 D6 Petersen, Rolf / Krabbenhöft, Jürgen Mitsubishi Lancer IX
Bew: MSC Fulda im DMV
2 NC2 D5 An der Heiden, Dominik / Kremkau, Domenic Porsche Cayman
Bew: DSK e.V.
3 NC1 D6 Perlow, Jörn / Perlow, Finn BMW Z4M
4 NC2 D5 Aulenbacher, Claus / Mirow, Andreas Lancia Stratos
Bew: ADAC Schleswig-Holstein
5 NC7 D2 Semmelhaack, John / Möck, Christian Audi S3 8L
Bew: ADAC Schleswig Holstein
6 NC6 D6 Semmelhaack, Ulf / Kroll, Peter Subaru Impreza WRX STI
Bew: Ruppiner Rennsport Gemeinschaft
7 NC9 D1 Leonhardt, Thomas / Linke AUDI B5 Quattro
Bew: ADAC Schleswig-Holstein e.V.
8 NC7 D2 Klüver , Thomas / Klüver , Kerstin Audi S3
9 NC1 D6 Schütte, Martin / David, Kerstin Mitsubishi EVO Lancer
10 NC1 D6 Bieg, Michael / NN Mitsubishi EVO Lancer
11 NC1 D6 Horakh, Sven / Nolte, Sarah Mitsubishi EVO VII
Bew: ADAC Schleswig-Holstein e.V.
12 RC3 D6 Zorn, Stephanie / Puls, Thomas Citroen DS3 R3T max
13 NC3 D5 Kiso, Hauke / Becker, Johanna Volvo C30
Bew: Renngemeinschaft Oberberg e.V. im A
14 NC3 D5 Hansen, Kurt / Gehrmann , Frank Honda Civic
15 NC6 D6 Treimer , Johannes / Brudermann , Gerd Subaru
16 NC2 D5 Meyer, Gerhard / Meyer, Claudia Subaru Impreza
17 NC3 D5 von Appen, Timo / Brodhage, Lisa VW Golf
18 NC3 D5 Nolting, Frank / Mehlhorn , Vienna Opel Astra F
Bew: Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V.
19 NC3 D5 Schlerfer, Ralf / Schlerfer, Jörg Honda Civic Type R
Bew: Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V.
20 NC3 D5 Berke, Martin / Köpcke, Michael Honda Civic Type R
21 NC7 D2 Junge, Marvin / Gädeke , Pascal Opel Corsa D Opc
Bew: Renngemeinschaft Oberberg
22 NC1 D6 Beckmann, Helmut / Beckmann, Svenja Mitsubishi Evo 8
Bew: BATC Braunschweig
23 NC2 D5 Brandes, Jens / Harms, Ninette Opel Corsa
24 RC2 D6 Rostek, Dennis / Braun, Tobias Volkswagen Polo GTI R5
Sp: ADAC Team Weser-Ems e.V.
25 RC4 D5 Riedemann, Christian / Brünjes, Christian Citroen C2R2 Max
Bew: ADAC OC Winnenden
26 NC1 D6 Dinkel , Patrik / Lutz, Tamara Mitsubishi Lancer Evo 9
27 NC4 D4 Schorsch, Andy / Schorsch, Katja Citroen DS3 R1
Bew: ADAC OWL
28 NC4 D4 Berghahn, Christopher / Storch, Sarah-Marleen Opel Corsa A
29 NC2 D5 Gromöller , Walter / Meier, René Opel Ascona 400
Bew: ADAC Team Weser-Ems e.V.
30 RC4 D5 Knacker, Nico / Kremer, Ella Opel Adam R2
31 NC3 D5 Schütt, Axel / Finke, Klaus Ford Escort RS
32 NC1 D6 Sobek, Thomas / Schrankl Evo 9
33 NC1 D6 Dahms, Andreas / N.N., N.N. Porsche 911
Bew: ASC Kassel e.V. im ADAC
34 RC3 D6 Holz, Armin / Hawranke, Dieter Citroen DS3 R3T Max
Bew: ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt
35 NC4 D4 Bieber, Dirk / Schlüsche , Andreas Honda Civic
36 NC1 D6 Broda, Uwe / Buck, Janik Mitsubishi Lancer Evo 9
37 NC2 D5 Kölle, Kai-Dieter / Zornig, Lena Porsche Carrera 2,7
38 RC4 D5 Getribow, Michael / Volgmann, Sarah-Simone Peugeot
Bew: Motopark Academy
39 NC2 D5 Rumpfkeil, Timo / Berg, H. Mercedes Benz 190E 2.3-16
40 NC1 D6 Milon, Sönke / Milon, Nina Mitsubishi EVO X
41 NC1 D6 Otterbach, Kai / Otterbach, Nico BMW M3 E36
42 RC2 D6 Piepmeyer, Volker / Windisch, Thomas SKODA Fabia Evo
43 NC3 D5 Plengemeyer, Mirco / Wolf, Lena Ford Fiesta ST
44 NC1 D6 Latz, Udo / Kemner, Jörg Mazda 323 gtr
Bew: MC Grünhain e.V.
45 NC3 D5 Knüpfer, Bernd / Herzig , Daniel OPEL Astra G OPC
Bew: Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V.
46 NC3 D5 Brunke, Torsten / Standke, Normen Volkswagen Golf 3 GTI 16V
Bew: ADAC Südbaden
Sp: Sportfahrer Team Hunsrück
47 NC6 D6 Bannwarth, Manfred / Rieth, Bernd Subaru WRX Sti
Bew: Renngemeinschaft Oberberg e.V.
48 NC3 D5 Wolfertz, Erik / Krieg, Jürgen Opel Kadett C
49 RC2 D6 Satorius, Björn / Meter, Lina Ford Fiesta R5 Evo2
Bew: ADAC Weser Ems
50 RC4 D5 Lemke, Christian / Bemmann, Jan Opel Adam R2
Bew: ADAC Team Weser Ems
51 NC4 D4 Ney, Karsten / Ney, Lukas Citroen C2
52 NC1 D6 Fank , Patrick / Foxuis, Andre Mitsubishi
53 RC3 D6 Kreuter, Norman / N.N. Citroen DS3 R3 Max
Bew: Adac Saarland e.V.
54 NC3 D5 Schumann, Max / N.n, Honda Civic Type R
55 NC3 D5 Schumann, Felix / M Ford Fiesta
56 NC6 D5 Kreuzeder, Gerhard / Weiglt, Hartmut BMW 130i
Bew: SFG Trostberg
57 NC6 D5 Hartmann, Martin / R BMW
Bew: ADAC Saarland
58 RC4 D5 Schulz, Timo / Ostlender, Hanna Citroen C2R2 MAX

Foreløbig deltagerliste Retro Rally (1 plads tilbage)

lfd. Nr Klasse Teilnehmer Fahrzeug
Bew: Braunschweiger ATC
1 RETRO Schmidt , Andreas / Harder, Steve Opel Astra
Bew: Braunschweiger ATC
2 RETRO Raue, Carmen / Kant, Ralf Audi a4 b5
Bew: ADAC Niedersachsen/Sachsen Anhalt
3 RETRO Putsch, Helmut / Lempp, Sascha Ford Escort RS2000
4 RETRO Niesmann, Uwe / Niesmann, Angela Opel Corsa-B GSI
5 RETRO Radermacher, Udo / Radermacher Garcia, Paul Lancia Beta Montecarlo
6 RETRO Kischkel, Jens / Gröndahl, Yvonne Lancia Beta Monte-Carlo
7 RETRO Rehder, Hartmut / Rehder, Timo BMW 2002
8 RETRO Schmechel, Ralf / Marx, Finn Mitsubishi Galant VR 4
9 RETRO Schmidt, Marc / Bisaga, Michael VW Polo 86c
10 RETRO Drümmer, Markus / Dagge, Vanessa Bmw E30 318is
11 RETRO Michalowski, Gerd / Voigt, Jens Lancia Stratos
12 RETRO Peters, Meike / Roehrs, Hans VW Golf2 GTI
13 RETRO Schlich, Rainer / Welteke, Achim Peugeot 205 Gti
14 RETRO Ratjen, Christoph / Rossbach Ford

Hit Counter

Chart.dk